Czy Rozpoznajesz Te 7 Czynników, Które Nie Pozwolą Ci znaleźć psychologa?

Czy Rozpoznajesz Te 7 Czynników, Które Nie Pozwolą Ci znaleźć psychologa? czyli psychoterapia Kraków poszczególnych nurtach psychoterapii. Obecnie w Polsce nie ma konkretnych wymagań regulujących, kto dokładnie może wykonywać zawód psychoterapeuty. Jednak żeby zostać psychoterapeutą powinno się ukońc

Dodane: 08-10-2020 01:37
Czy Rozpoznajesz Te 7 Czynników, Które Nie Pozwolą Ci znaleźć psychologa?

psychoterapia Kraków

Zadania psychoterapeuty

Psychoterapeuta jest osobą, która posiada odpowiednie wykształcenie oraz kwalifikacje do prowadzania psychoterapii. Psychoterapeuci mogą się specjalizować w poszczególnych nurtach psychoterapii. Obecnie w Polsce nie ma konkretnych wymagań regulujących, kto dokładnie może wykonywać zawód psychoterapeuty. Jednak żeby zostać psychoterapeutą powinno się ukończyć odpowiednie studia magisterskie, a później specjalny kurs podyplomowy. Szkolenie podyplomowe w zakresie psychoterapii może dotyczyć różnych nurtów terapeutycznych, jak na przykład terapii poznawczo-behawioralnej. Psychoterapia jest prowadzona osobę, która posiada kwalifikacje umożliwiające pracę jako terapeuta w ramach danego nurtu psychoterapeutycznego. Ponadto żeby pracować jako psychoterapeuta, osoba sama musi odbyć własną psychoterapię, najczęściej podczas trwania szkolenia. Dobry psychoterapeuta musi być osobą godną zaufania, która posiada odpowiednią wiedzę specjalistyczną z zakresu psychologii oraz jest zaznajomiona z metodami pracy z pacjentem.

Założenia psychoterapii Gestalt

Jednym z głównych nurtów psychoterapeutycznych jest nurt humanistyczny, w ramach którego można wyróżnić psychoterapię Gestalt. Głównym założeniem psychoterapii Gestalt jest podejście holistyczne, które polega na ujmowaniu organizmu człowieka, jego ciała oraz psychiki, jako jednej całości. Psychoterapia Gestalt, należąca do nurtu humanistycznego, zakłada że każdy aspekt istnienia człowieka jest równie ważny i jest poruszany w trakcie terapii. Aspektami, które składają się na życie człowieka, to emocje, cielesność, intelekt oraz budowanie relacji z otoczeniem. Taki rodzaj terapii zakłada, że życiem człowieka rządzi proces homeostazy, czyli zdolność utrzymania stałości paramentów wewnętrznych. Najważniejszą formułą terapii Gestalt jest "tu i teraz", czyli skupienie się na doświadczaniu siebie oraz otoczenia. Głównym celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości człowieka, które odbywa się poprzez wzrost umiejętności definiowania własnych potrzeb oraz poprzez głębsze zrozumienie przyczyn własnych wyborów.

Etapy terapii Gestalt

psychoterapia Kraków

Terapia Gestalt należy do nurtu terapii humanistycznych, a jej głównym celem jest poszerzenie świadomości człowieka. Terapia Gestalt, jak każda inna psychoterapia, przebiega z uwzględnieniem poszczególnych etapów. Pierwszy etap terapii Gestalt polega na przeprowadzaniu rozmowy wstępnej z indywidualnym klientem, której celem jest poznanie obecnego stanu pacjenta. Drugi etap to tak zwana terapia otwarcia, podczas którego pacjent powoli oswaja się z terapeutą na skutek emocjonalnego otwarcia. Na tym etapie psychoterapii jeszcze nie rozwiązuje się problemów pacjenta. Trzeci etap psychoterapii Gestalt to właściwe rozwiązywanie problemów, gdzie pacjent jest powoli wprowadzany w głąb siebie, czyli w skutek rozmów indywidualnych pacjent może odkryć swoje prawdziwe emocje, które mogły być wcześniej zablokowane. Ostatnim, czyli czwartym etapem terapii, jest dokonanie oceny postępów, jakie pacjent zrobił w ramach terapii. Oceny udziela terapeuta oraz inni pacjenci z terapii grupowej. Należy pamiętać, że każda psychoterapia jest procesem długotrwałym.

Na czym polega psychoterapia indywidualna

Psychoterapia ma na celu poprawę samopoczucia oraz dobrostanu pacjenta zmagającego się z różnymi problemami natury psychicznej. Psychoterapia dzieli się na wiele nurtów terapeutycznych, w ramach których psychoterapeuci oferują świadczenie swoich usług. Istnieją różne formy prowadzenia psychoterapii, a jednym z najpopularniejszych jest psychoterapia indywidualna. Psychoterapia indywidualna polega na regularnych sesjach pacjenta z terapeutą, podczas których pracuje się nad problemami pacjenta w ramach określonego nurtu terapeutycznego. Z psychoterapii indywidualnej może skorzystać każdy, kto posiada taką potrzebę, ponieważ głównym celem każdej psychoterapii indywidualnej jest poprawa warunków życia. Do terapeuty można udać się z różnymi problemami, z obniżonym poczuciem nastroju, niską pewnością siebie czy napadami lęku. Celem terapeuty jest niesienie pomocy pacjentowi z wykorzystaniem odpowiednich metod psychologicznych. Psychoterapia indywidualna najczęściej jest prowadzona dla osób dorosłych.